Przepuklina rozworu przełykowego

                          Istnieje az 9 rodzajów przepuklin !

 

Przepuklina rozworu przełykowego najczęściej dotyka ludzie starszych i otyłych, zwłaszcza palaczy, a także osoby żyjące w nieustającym stresie. Przepuklina wynika z nieprawidłowego funkcjonowania przepony - przegrody oddzielającej klatkę piersiową od jamy brzusznej. Przepuklinie towarzyszy zgaga, wymioty, ból w klatce piersiowej. Jakie są objawy przepukliny rozworu przełykowego?

 

Przepuklina rozworu przełykowego powstaje, gdy żołądek przesuwa się ku górze i jego część z jamy brzusznej przedostaje się do klatki piersiowej. Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego? Przepona jest przegrodą oddzielającą klatkę piersiową od jamy brzusznej. To szeroki, ale cienki mięsień rozpięty pomiędzy dolnymi żebrami, który ściśle obejmuje dolny odcinek przełyku. Miejsce, w którym przełyk przechodzi  przez przeponę, nazywane jest rozworem przełykowym. Jeśli rozwór przełykowy osłabi się, rozluźni, rozciągnie i przestanie przylegać ściśle do przełyku, przestaje pełnić swoją funkcję – przepona nie jest w stanie utrzymać żołądka w jego właściwym  miejscu.

 

Chociaż lekarze wyróżniają aż pięć odmian przepukliny rozworu przełykowego najczęściej – w 90 proc. przypadków – to tzw. przepuklina wślizgowa. W jej przebiegu przełyk porusza się swobodnie w rozworze przełykowym, a wpust żołądka przemieszcza się powyżej przepony. Zgodnie z nazwą jest to jakby „wśliźnięcie” się części żołądka w strefę przełyku przez otwór przełykowy przepony.

 

Przepuklina rozworu przełykowego: objawy

Chorym dokucza zgaga, wymioty, bóle w klatce piersiowej, mają także kłopoty z połykaniem. Objawy przepukliny rozworu przełykowego przypominają te, jakie towarzyszą wielu innym chorobom. W tym przypadku cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku powoduje podrażnienie, a w konsekwencji stan zapalny wyścielającej wnętrze przełyku błony śluzowej. Pojawia się ucisk i uczucie pieczenia za mostkiem, w okolicy serca, duszności, pocenie się. Dolegliwości występują najczęściej po upływie około godziny od posiłku. Ten objaw często przypisywany jest chorobie niedokrwiennej serca lub nawet zawałowi. O przepuklinie mogą świadczyć jednak towarzyszące uciskowi i pieczeniu gorzkie odbijania, uczucie zatrzymywania się pokarmu w przełyku, wymioty.

 

Przepuklina rozworu przełykowego: przyczyny

Lekarze nie ustalili jeszcze przyczyn powstawania przepukliny rozworu przełykowego, a zatem nie znaleźli sposobu, by jej zapobiegać. Chorobę wiążą z wrodzonym osłabieniem mięśniowego pierścienia otaczającego końcowy odcinek przełyku, ale nie tylko. Przepuklina może być spowodowana ciężkimi urazami jamy brzusznej, przewlekłymi zaparciami i związanym z nimi nieustannym napinaniem przepony podczas oddawania stolca, ciążą, otyłością, dźwiganiem ciężarów połączonym z napinaniem mięśni brzucha. Powstawaniu przepukliny sprzyjają też wiek powyżej 50 roku życia i palenie papierosów. Znacznie częściej cierpią na nią kobiety.

 

Przepuklina rozworu przełykowego: diagnoza i leczenie

Lekarz jest w stanie wstępnie zdiagnozować przepuklinę rozworu przełykowego już po rozmowie i badaniu pacjenta. Jednak ponieważ wiele objawów przypomina te, które towarzyszą chorobom mięśnia sercowego, należy wykonać badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego ze szczególnym skupieniem na końcowym odcinku przełyku i jego ujściu do żołądka, prześwietlenie RTG, manometrię (badanie ciśnienia w przełyku), tomografię komputerową oraz EKG z próbą wysiłkową.

 

 

Zrób to koniecznie

Posiłki spożywaj w spokoju, bez pośpiechu. Nie mogą być obfite, trzeba jeść mało, ale często, kolację co najmniej na dwie godziny przed snem.

Śpij z głową na wysokiej poduszce (przynajmniej 10-15 cm powyżej poziomu łóżka).

Zapobiegaj zaparciom.

Unikaj silnego nacisku na przeponę (parcia) podczas oddawania kału i moczu.

Koniecznie schudnij.

Rzuć palenie.

Leczenie ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów i zapobieganie powikłaniom, jakimi mogą być owrzodzenie, a nawet rak przełyku. Kuracji farmakologicznej, polegającej na przyjmowaniu leków zobojętniających lub hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego, przyspieszających przemieszczanie pokarmu z żołądka do dwunastnicy i zapobiegających zaparciom, towarzyszą zalecenia zmiany trybu życia.

Rzadko, tylko jeśli wspomniana kuracja nie przynosi spodziewanych rezultatów, a rozwój schorzenia powoduje zagrożenie powikłaniami, stosuje się leczenie operacyjne. Zabieg, wykonywany metodą tradycyjną lub laparoskopową, polega na wzmocnieniu pierścienia otaczającego rozwór przełykowy przepony lub na umocowaniu żołądka w jamie brzusznej, które uniemożliwi przemieszczanie się jego zwartości do przełyku.

 

Tego nie rób

Jeżeli cierpisz na przepuklinę rozworu przełykowego zrezygnuj z:

noszenia uciskającej odzieży

dźwigania ciężkich przedmiotów

kładzenia się i pochylania bezpośrednio po posiłku

alkoholu i napojów z kofeiną (kawa, herbata, coca-cola)

jasnego pieczywa

słodyczy i ciast

produktów ciężkostrawnych i wzdymających (kapusty, grochu, fasoli)

potraw smażonych.

 

 

 

Wiecej Informacji :

 

Przepuklina przeponowa powstaje w wyniku przerwania ciągłości przepony, co powoduje, że narządy jamy brzusznej mogą wpuklać się do klatki piersiowej prowadząc do różnych powikłań. Jakie są przyczyny i objawy powstania przepukliny przeponowej?

Przepuklina przeponowa powstaje, gdy narządy jamy brzusznej przedostają się do klatki piersiowej na skutek przerwania ciągłości przepony. Przepona to u wszystkich ssaków główny mięsień oddechowy. Oddziela ona jamę brzuszną od klatki piersiowej. Jej rolą jest regulacja pracy oddechowej poprzez niekontrolowany przez nas skurcz i rozkurcz. Poprzez skurcz przepony dochodzi także do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co ułatwia defekację. Niektóre sytuacje prowadzą do przerwania jej ciągłości, w wyniku czego narządy jamy brzusznej mogą wpuklać się do klatki piersiowej prowadząc do różnych powikłań, a taki stan nazywamy właśnie przepukliną przeponową. Na powstawanie przepuklin przeponowych są bardziej narażone osoby otyłe, które w normalnych warunkach mają już zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, a także osoby starsze, których tkanki są bardziej podatne na uszkodzenie. Czasem w tych dwóch grupach przepuklina przeponowa może powstać już nawet w trakcie nagłego parcia lub znacznego wysiłku fizycznego. Do innych czynników ryzyka należą między innymi: podnoszenie ciężarów, przewlekły, silny kaszel, częste lub wymuszane wymioty, a także stres.

Rodzaje przepukliny przeponowej

Zasadniczo możemy podzielić przepukliny przeponowe na dwa typy: przepukliny właściwe i przepukliny naturalnych otworów przepony.

Przepukliny właściwe to takie, które powstały w otworach, które w warunkach fizjologicznych nie występują w przeponie. Są to wrodzone przepukliny przeponowe, do których zaliczamy między innymi przepuklinę Bochdaleka i Morgagniego.

Przepuklina Bochdaleka występuje częściej i jest wynikiem niezrośnięcia szczeliny opłucnowo-trzewnej w tylno-bocznej części przepony, głównie po lewej stronie.

Przepuklina Morgagniego powstaje w przedniej części przepony między jej przyczepami żebrowymi i mostkowymi.

Istnieją jeszcze inne typy przepuklin wrodzonych, jednak są one znacznie rzadsze. Inną przepukliną właściwą jest przepuklina nabyta, najczęściej pourazowa. Pourazowa przepuklina przeponowa może powstać na skutek urazów przenikających lub nieprzenikających jamy brzusznej lub klatki piersiowej. W 75% przypadków są to tępe urazy, głównie w wypadkach komunikacyjnych, a pozostałe 25% stanowią na przykład rany kłute czy postrzałowe.

Przepukliny naturalnych otworów przepony to przepony powstałe w rozworze przełykowym. Wyróżnia się trzy typy:

 

typ I – przepukliny wślizgowe

typ II – przepukliny okołoprzełykowe

typ III – przepukliny wślizgowo-okołoprzełykowe

 

Przepuklina wślizgowa stanowi prawie 90% przepuklin rozworu przełykowego. Polega ona na przemieszczeniu się przełyku w rozworze przełykowym i rozluźnieniu jego dolnego zwieracza, a wpust żołądka w tym wypadku znajduje się nad przeponą. W takiej sytuacji treść żołądkowa będzie zarzucana z powrotem do przełyku i szybko spowoduje objawy takie jak zgaga, wymioty, czy bóle w klatce piersiowej.

Przepuklina okołoprzełykowa powstaje, gdy przemieszczeniu do klatki piersiowej ulega jedynie dno żołądka i jego krzywizna większa, a czynność wpustu i dolnego zwieracza przełyku jest prawidłowa, dlatego będą tu objawy niespecyficzne, na przykład zapalenie worka przepukliny, niedrożność, arytmie serca czy krwawienia.

Nie przegap

Uwięźnięcie przepukliny: przyczyny i objawy. Leczenie przepukliny uwięźniętej

Przepuklina mosznowa: przyczyny i objawy. Jak wygląda operacja przepukliny mosznowej?

Przepuklina pępkowa płodu: przyczyny i objawy. Jak przebiega leczenie przepukliny pępkowej?

Przepuklina przeponowa: objawy

Objawy przepukliny przeponowej w dużej mierze zależą od tego, w jakim stopniu narządy jamy brzusznej uciskają trzewia klatki piersiowej. Jeśli dojdzie do ucisku płuc i dużych naczyń, może pojawić się duszność, objawy niedokrwienia, hipotonia.

Przepuklina przeponowa wrodzona prowadzi do zaburzenia rozwoju płuc i ich hipoplazji, ponieważ narządy jamy brzusznej wpuklone do klatki piersiowej nie zostawiają płucom miejsca do prawidłowego dojrzewania. U noworodków objawi się to niewydolnością oddechową i krążeniową. Niewydolność naczyń płucnych prowadzi do powstania nadciśnienia płucnego już od chwili urodzenia.

Pourazowa przepuklina przeponowa charakteryzuje się nagłym i wczesnym pojawieniem się duszności, bólu nadbrzusza lub zlokalizowanego w klatce piersiowej, zgagą i krwawymi wymiotami. Czasem przy przenikających urazach przepony otwory, które w niej powstają są tak niewielkie, że choroba ujawnia się dopiero po wielu latach. Symptomatyka przepuklin rozworu przełykowego jest uzależniona głównie od jej typu. Objawy obejmują od typowych zaburzeń gastrologicznych jak zgaga, wymioty, bóle brzucha po bardzo niespecyficzne jak wspomniane wcześniej zaburzenia rytmu serca, trudności w oddychaniu, bóle w klatce piersiowej, które mogą błędnie wskazywać na inne stany chorobowe.

Diagnostyka przepuklin przeponowych

Wrodzone przepukliny przeponowe najczęściej rozpoznawane są już w okresie prenatalnym podczas badania USG. Dzięki temu zarówno rodzice jak i lekarze są przygotowani na konieczność szybkiego leczenia operacyjnego zaraz po porodzie. W pozostałych przypadkach czasami zdjęcie przeglądowe jamy brzusznej ujawni przemieszczenie narządów jamy brzusznej do klatki piersiowej, jednak najczęściej, gdy nie ma przeciwwskazań, RTG wykonuje się od razu z użyciem środka kontrastowego w pozycji Trendelenburga. Do diagnostyki przepuklin przeponowych wykorzystuje się także badanie endoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz tomografię komputerową.

Przepuklina przeponowa: leczenie

Metodą z wyboru w leczeniu przepuklin przeponowych jest oczywiście operacja chirurgiczna, która polega na odprowadzeniu narządów jamy brzusznej z klatki piersiowej z następowym zamknięciem wrót przepukliny. Bardzo rzadko, gdy stan kliniczny na to pozwala i objawy nie są nasilone, można wdrożyć jedynie leczenie farmakologiczne, którego celem jest zmniejszenie objawów refluksu żołądkowo-przełykowego.

 

Powikłania przepuklin przeponowych

Przepuklina przeponowa może spowodować niedrożność przewodu pokarmowego, co grozi zapaleniem otrzewnej lub śródpiersia, które są bezpośrednimi stanami zagrożenia życia.

Wrodzona przepuklina przeponowa: rokowanie

Wrodzona przepuklina przeponowa w ponad połowie przypadków towarzyszy innym wadom wrodzonym, które są letalne i przyczyniają się do obumarcia wewnątrzmacicznego. Jeśli jednak urodzi się dziecko z przepukliną przeponową, to ryzyko śmierci sięga czasem 40 procent. Na szczęście dynamiczny rozwój neonatologii prowadzi do coraz lepszego rokowania i znacznie zwiększa przeżycie dzieci z wrodzoną przepukliną przeponową. Bardzo ważne jest jak najdłuższe utrzymanie ciąży tak, aby dać płucom szanse na rozwój, nawet w tak utrudnionych warunkach.

 

Pozdrawiam Serdecznie :

 Sonia Drung

https://www.facebook.com/sonia.drung

 

Jak pić sodę na 3 sposoby

 

Oczywiście masz już od pewnego czasu w domu sodę oczyszczoną kupioną w sklepie ze zdrową żywnością, gdyż zostałeś oświecony. Używasz jej do sprzątania, usuwania nieprzyjemnych zapachów, w tym ewentualnie stopy, a także robisz z niej dezodorant i pastę do zębów, łącząc ją w odpowiednich proporcjach z olejem kokosowym.

Oczywiście pod ogoloną pachę używasz dezo z mniejszą ilością sody niż do mycia zębów.

Dobra, to już wszystko wiesz i robisz, ale nie wiem, czy umiesz już korzystać z sody, aby poprawić swoje zdrowie?

Moc tych 3 napojów z sodą jest w stanie spektakularnie poprawić Twoje zdrowie, gdyż po prostu widowiskowo uzdrawiają:

Wymieszaj sodę z zieloną herbatą i otrzymasz booster wielkiej przemiany, czyli stracenia nadmiaru tłuszczu.

Katechiny, kofeina i teanina, owe 3 substancje zadziałają razem blokując enzymy odpowiedzialne za magazynowanie tłuszczu w organizmie, co sprzyja utracie masy ciała.

Moc zielonej herbaty do spalania tłuszczu będzie silniejsza, jeśli połączy się ją z sodą, bowiem kwaśne środowisko nie jest optymalne dla spalania tłuszczu. Sprzężenie sody z zieloną herbatą szybko optymalizuje pH w organizmie. Przy okazji zrównoważony poziom pH zapobiega również innym rodzajom chorób, o czym już wiesz.

Wykonanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy zmieszać składniki i napój masz gotowy. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, pij go codziennie rano na czczo przed śniadaniem.

Sok z cytryny ma niesamowite właściwości, począwszy od zapobiegania infekcjom, i walką z nimi też z powodu wielkich właściwości antybakteryjnych, poprzez odtruwanie wątroby, pomocy przy wypróżnieniach i eliminacji toksyn z organizmu, a także zatrzymywaniu podziału komórek nowotworowych.

Ma też właściwości szybkiego zmniejszenia krwawienia menstruacyjnego, o czym nie wszystkie kobiety, które wybierają się właśnie na bal, czy do klubu fitness, wiedzą.

Natomiast powyższa kombinacja soku z cytryny z sodą oczyszczoną ma 10 000 silniejszy wpływ na uzdrawianie niż yyy … chemioterapia.

 

Wymieszaj organiczny ocet jabłkowy z wodą, a następnie dodaj sodę i ponownie dokładnie wymieszaj. Odczekaj kilka minut, zanim wypijesz miksturę, aby zniknęła piana.

Jest to skuteczny sposób, aby leczyć refluks, ponieważ alkaliczny charakter sody może szybko zneutralizować nadmiar kwasu żołądkowego, który dostał się tam, gdzie nie powinien, a z drugiej strony ocet jabłkowy jest w stanie utrzymać poziom kwaśności około 3,0 pH kwasu żołądkowego, który to poziom jest wystarczająco silny, aby kontynuować trawienie, ale nie niszczy błony śluzowej.

Można również zmieszać 1/2/ lub nawet 3 łyżeczki octu jabłkowego z ciepłą wodą i pić przed posiłkiem, aby zapobiec kwaśnemu refluksowi.

Pozdrawiam Serdecznie :

 Sonia Drung

https://www.facebook.com/sonia.drung